Karasu-Köstence Ro-Ro Hattı Faaliyete Başladı

Türkiye ve Romanya arası bağlantı sağlayan Karasu-Köstence Ro-Ro Hattı faaliyete başladı. Hem ekonomik hem çevresel avantaj sağlayan güzergâh, aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda. Tır sürücülerinin Avrupa’dan vize alırken yaşadıkları problemler, Türkiye’nin artan ihracat gücünü sekteye uğratmakta. Avrupa’ya geciken sevkiyatlar, Bulgaristan sınır kapısındaki uzun bekleme süreleri hem ihracatçıları hem taşımacıları alternatif yollara ve farklı taşıma modlarına sevk etti.

Karayoluna ekonomik ve çevreci bir alternatif olan Karasu Ro-Ro Hattı, temmuz ayında ilk seferini gerçekleştirdi. Yaklaşık 12 saatlik taşıma süresi ve yüz tırlık kapasitesi sayesinde araçların daha az kilometre kat etmesi ile kaza riskinin ve egzoz emisyonun azalmasını sağlayarak ihracatımızın rekabet gücünü artıracak. Soğuk zincirde kullanılan frigo araçlar için de uygun olan gemi ile, her iki limandan kalkış saati 22.00 olmak üzere düzenli seferler yapılacak. 2024 yılının son çeyreğinde ise ikinci geminin hizmete girmesinin ardından her gün seferler düzenlenecek. İlerleyen zamanda senede 100 bin aracın taşınması hedeflenmekte.

Karasu Limanı’nın stratejik öneminin artmasıyla hem doğrudan hem dolaylı yoldan istihdamın artmasını sağlayacak olan bu hat, ülke ekonomisine de katkı sağlayacak.

LINK LOJİSTİK HİZMETLERİ A.Ş.